TEKNİK ÖZELLİKLER
TEKNİK ÖZELLİKLER

KARO MOZAİK BAKIMI


Yüzey, düz, kuru, temiz ve tozsuz olmalıdır.

Karoların döşeme planlaması yapılmalı ve mekanın geometrisine göre uygulamaya orta aks alınarak, ortadan dış kısımlara doğru döşeme yapılmalıdır. Ürünler el yapımıdır ve tamamen doğal hammaddeler kullanılarak üretilmiştir. Bu sebeple küçük de olsa ürünlerde kalınlık ve ton farklılıkları olabilir bu normaldir. Ürünler sıfır derz döşenir.

Isı değişimine maruz kalan yerlerde esnek yapıştırıcılar kullanılması önerilmektedir (Alttan ısıtma) Islak zeminler için su geçirimsizlik sağlayan maddeler (emprenye) kullanılmalıdır.

Lastik çekiç ve benzeri aletler ürünlere zarar (yüksek darbe ) verebileceği için döşeme esnasında kullanılmamalı elle yerleştirme yapılmalıdır.Tokmak kullanılacak ise aşırı darbelerden kaçınılmalıdır.

Derz işlemi belli bir süre sonra yapılmalı , (genellikle karoların üzerine basılabilicek durumda 1 gün bekledikten sonra yapılmalıdır).

Derzler 15-30 dakika kuruduktan sonra yalnızca su ve sünger ile temizlenmelidir. Silim (abrasive) işlemi kesinlikle elmas uçla yapılamaz.

Silim(abrasive) işlemi karoların döşenmesi ve derz dolgusundan en az 1 gün sonrayapıştırıcı kuruduktan sonra yapılmalıdır.

Silim işlemi , kalın silim taşından ince (1-2-3-4-5 ve cila) taşa doğru yapılır ve cila taşı ile silim bitirilerek parlak yüzey elde edilir.

Silimi biten karolara koruyucu uygulanırsa karolar lekelere ve ağır trafiği dayanıklı hale gelir.

Kullanıma hazır karolarda doğal arap sabunu (gliserin) kullanılır ise karolar hem beslenır (makyaj)hemde lekelere karsı daha korumalı olur.

Karolarda kola,şarap ,ve benzeri leke bırakıcılar döküldüğünde silinmeli bu potansiyel durumlar var ise arap sabunu ve kimyasal koruyucular ile önlem alınmalıdır.