RESTORASYON UYGULAMASI

Günümüz dünyası hızlı üreten ve tüketen bir yapıdadır . Moda , trendler ve hızlı tüketim her noktada kendini göstermektedir.

Karo mozaiğin görülmeye başlandığı 1800'lü yıllardaki yapılan binaların çoğunluğu günümüzdeki gibi sadece barınma ve ticari kaygılarla yapılmamış , güzel sanatları bünyesinde barındıran estetik yapılar halinde inşa edilmiştir.

Karo mozaik , renk ,desen ve estetik özellikleri , sınırsız şekil ve motif uygulanabilme avantajlarıyla dönemin zemin döşemesi olarak hak ettiği yeri fazlasıyla almıştı. 1850-1980 arasında yapılan ve yukarıda sayılan estetik değerleri bünyesinde taşıyan yapılardaki karo mozaiklerin , zaman içinde yıprandığını düşündüğümüzde restorasyonun ne kadar önemli olduğunun farkına varabiliriz.

Müşterilerimizden gelen karo yenileme taleplerini bunları yapan ustalara saygı ve sevgi duyarak inceliyoruz.İçeriğindeki agrega ve renk değerlerini tanımlayıp zamanın etkilerini de göz önünde tuttuktan sonra önce kalıp sonrasında da yeni karomuzun ön üretimine geçiyoruz.

İlk üretilen karolar bizim için büyük heyecan kaynağı oluyor. Görsellerde sizinle Kadıköy Yeldeğirmeni, İzmir Kızlarağası Han'da ve Kuleli askeri Müzesinde ürettiğimiz restorasyon projelerine ait bazı karo fotoğrafları paylaşıyoruz..

Görsel 1: Galata Serdar-I Ekrem Butik Otel / Galata Karo Mozaik No: 80 / Galata Karo Mozaik Bordür No: 18

Görsel 2: Kadıköy Yeldeğirmeni Apartmanı