16.01.2021

TERRAZZO HAKKINDA

TERRAZZO HAKKINDA TERRAZZO HAKKINDA

Genellikle zemin ve duvar kaplaması olarak kullanılan terrazzo yerinde döküm veya prekast yöntemiyle elde edilen kompozit bir malzemedir. Terrazzonun içeriğinde çimento esaslı ve/veya polimer esaslı bir bağlayıcı ve mermer, granit, cam gibi sert malzemelerin kırıkları bulunur. Döküm işlemini takiben kürünü alan ve sertleşen terrazzo kaplamaların yüzeyi silinip cilalanarak pürüzsüz bir doku elde edilir.

Her ne kadar İtalya kökenli olarak bilinse de terrazzo kaplamaların geçmişi Antik Mısır Uygarlıkları’na kadar dayanır. Dayanıklı, az bakım gerektiren ve ekonomik bir kaplama çeşidi olan terrazzo, aynı zamanda sınırsız renk ve desen seçenekleri ile de kolayca özelleştirebilir. Bu haliyle farklı mekan ve zevklere kolaylıkla hitap edebilecek bir ürün durumuna gelir.

Geçmişten günümüze modası hiç geçmeyen bu nostaljik kaplama çözümü modern dokunuşlarla mimari projelerde sıkça yerini alıyor. Daha canlı renkler, iddialı motifler ve büyük agregalar ile bezenen terrazzo, artık mobilya ve dekoratif aksesuar üretiminde de fazlasıyla tercih ediliyor.

Siz de mekanlarınızda bu kişiseltirilmiş şıklığı yaratmak isterseniz, terrazzo kaplama ve ürün alternatiflerimize göz atabilirsiniz: 

https://www.galatakaromozaik.com/urunler/10-terrazzo-plakalar/1

https://www.galatakaromozaik.com/urunler/9-terrazzo-masalar/1

BLOG
KARO BAKIMI KARO BAKIMI
06.04.2019

KARO BAKIMI

Yüzey, düz, kuru, temiz ve tozsuz olmalıdır.Karoların döşeme planlaması yapılmalı ve mekanın geometrisine göre uygulamaya orta aks alınarak, ortadan dış kısımlara doğru döşeme yapılmalıdır. Ürünler el yapımıdır ve tamamen doğal hammaddeler kullanılarak üretilmiştir. Bu sebeple küçük de olsa ürünlerde kalınlık ve ton farklılıkları olabilir bu normaldir. Ürünler sıfır derz döşenir.Isı değişimine maruz kalan yerlerde esnek yapıştırıcılar kullanılması önerilmektedir (Alttan ısıtma) Islak zeminler için su geçirimsizlik sağlayan maddeler (emprenye) kullanılmalıdır.Lastik çekiç ve benzeri aletler ürünlere zarar (yüksek darbe ) verebileceği için döşeme esnasında kullanılmamalı elle yerleştirme yapılmalıdır.Tokmak kullanılacak ise aşırı darbelerden kaçınılmalıdır.Derz işlemi belli bir süre sonra yapılmalı , (genellikle karoların üzerine basılabilicek durumda 1 gün bekledikten sonra yapılmalıdır).Derzler 15-30 dakika kuruduktan sonra yalnızca su ve sünger ile temizlenmelidir. Silim (abrasive) işlemi kesinlikle elmas uçla yapılamaz.Silim(abrasive) işlemi karoların döşenmesi ve derz dolgusundan en az 1 gün sonrayapıştırıcı kuruduktan sonra yapılmalıdır.Silim işlemi , kalın silim taşından ince (1-2-3-4-5 ve cila) taşa doğru yapılır ve cila taşı ile silim bitirilerek parlak yüzey elde edilir.Silimi biten karolara koruyucu uygulanırsa karolar lekelere ve ağır trafiği dayanıklı hale gelir.Kullanıma hazır karolarda doğal arap sabunu (gliserin) kullanılır ise karolar hem beslenır (makyaj)hemde lekelere karsı daha korumalı olur.Karolarda kola,şarap ,ve benzeri leke bırakıcılar döküldüğünde silinmeli bu potansiyel durumlar var ise arap sabunu ve kimyasal koruyucular ile önlem alınmalıdır.
Devamını Oku