06.04.2019

KARO BAKIMI

KARO BAKIMI KARO BAKIMI
Yüzey, düz, kuru, temiz ve tozsuz olmalıdır.

Karoların döşeme planlaması yapılmalı ve mekanın geometrisine göre uygulamaya orta aks alınarak, ortadan dış kısımlara doğru döşeme yapılmalıdır. Ürünler el yapımıdır ve tamamen doğal hammaddeler kullanılarak üretilmiştir. Bu sebeple küçük de olsa ürünlerde kalınlık ve ton farklılıkları olabilir bu normaldir. Ürünler sıfır derz döşenir.

Isı değişimine maruz kalan yerlerde esnek yapıştırıcılar kullanılması önerilmektedir (Alttan ısıtma) Islak zeminler için su geçirimsizlik sağlayan maddeler (emprenye) kullanılmalıdır.

Lastik çekiç ve benzeri aletler ürünlere zarar (yüksek darbe ) verebileceği için döşeme esnasında kullanılmamalı elle yerleştirme yapılmalıdır.Tokmak kullanılacak ise aşırı darbelerden kaçınılmalıdır.

Derz işlemi belli bir süre sonra yapılmalı , (genellikle karoların üzerine basılabilicek durumda 1 gün bekledikten sonra yapılmalıdır).

Derzler 15-30 dakika kuruduktan sonra yalnızca su ve sünger ile temizlenmelidir. Silim (abrasive) işlemi kesinlikle elmas uçla yapılamaz.

Silim(abrasive) işlemi karoların döşenmesi ve derz dolgusundan en az 1 gün sonrayapıştırıcı kuruduktan sonra yapılmalıdır.

Silim işlemi , kalın silim taşından ince (1-2-3-4-5 ve cila) taşa doğru yapılır ve cila taşı ile silim bitirilerek parlak yüzey elde edilir.

Silimi biten karolara koruyucu uygulanırsa karolar lekelere ve ağır trafiği dayanıklı hale gelir.

Kullanıma hazır karolarda doğal arap sabunu (gliserin) kullanılır ise karolar hem beslenır (makyaj)hemde lekelere karsı daha korumalı olur.

Karolarda kola,şarap ,ve benzeri leke bırakıcılar döküldüğünde silinmeli bu potansiyel durumlar var ise arap sabunu ve kimyasal koruyucular ile önlem alınmalıdır.
BLOG
BETON MASALAR BETON MASALAR
05.01.2023

BETON MASALAR

Antik Roma döneminden beri mimari tasarımda kullanılan beton, özellikle son yıllarda önemli bir iç tasarım trendi haline geldi. Günümüzde beton tasarımların tercih edildiği yer döşemesi, duvar kaplaması, mutfak tezgahı, banyo aksesuarları, sehpa ve yemek masası örnekleri pek çok yerde karşımıza çıkıyor. Güçlü ve estetik duruşlarıyla öne çıkan özgün beton mobilyalar, restoran, kafe, otel, ofis, ev ayırmaksızın her türlü ticari ve yaşamsal alana hem stil hem de işlevsellik katıyor. Peki, özellikle beton masalar neden bu kadar popüler hale geldi? Aslında, bunun pekçok sebebi var. Öncelikle, beton masalar oldukça dayanıklıdır. Tecrübeli ustaların ellerinde, kaliteli malzemelerle üretilen bir beton masa sizin için çok uzun yıllar boyunca kullanabileceğiniz akıllıca bir yatırımdır. Dayanıklılık kadar kullanım alanı çeşitliliği de beton masaların tercih edilmesinde önemli bir sebeptir. Hemen her tarza uyum sağlayan beton masalar, iç ve dış mekanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Az bakım gerektirmesi ve hava koşullarına dayanıklı olması beton masaları özellikle yazlık bölgelerdeki açık alanlarda rakipsiz bir seçenek haline getirmektedir. Yapısal ve fonksiyonel artılarının yanında beton masaları cazip hale getiren bir diğer özellik, tasarım özgürlüğüdür. %100 el yapımı beton masaları, istenilen hemen her ebat, renk, form ve modelde üretmek mümkündür. Ayrıca, beton masa fiyatları, talep edilen ebat, model ve adede göre değişkenlik gösterse de diğer özel tasarım mobilyalara kıyasla oldukça uygundur. Siz de tamamen size özel üretilmiş, %100 el yapımı ve çevre dostu beton masalar ile mekanlarınıza farklılık katmak isterseniz, bazı modellerimize göz atabilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz. https://www.galatakaromozaik.com/urunler/9-terrazzo-masalar/1
Devamını Oku
BLOG
MOZAİK SANATI MOZAİK SANATI
27.07.2022

MOZAİK SANATI

Bilinen en eski dekoratif sanatlardan olan ve M.Ö. 7000 yılından itibaren Anadolu'da da döşeme ve süsleme sanatı olarak uygulanmaya başlanan mozaik, çeşitli renklerdeki küçük doğal taş, cam ve seramik parçalarının yan yana getirilmesi ile oluşturulan süs veya resimlere denir. Son yıllardaki teknolojik gelişmeler ve yeni malzemelerle uygulanması bir nebze kolaylaşan mozaik sanatını, günümüzde yaşatan zanaatkarlar vardır. Her ne kadar gelişen teknoloji ili birlikte mozaik taşlarının ebatlanması artık makinalar yardımıyla yapılıyor olsa da bunların belirli bir kalıp veya desene göre dizilmesi tamamen insan eli ile yapılmaktadır. İlk kullanım yerleri daha çok evler ve özel konutlar olan mozaikler daha sonraları görkemli kamusal mekan ve sanatsal yapılarda da tercih edilmeye başlanmıştır. İç mimari ve dekorasyonda sıklıkla kullanılan fileli dizme mozaikler;  otel, restaurant, apartman, cafe gibi bir çok binada, duvar ve zeminlerde, bunun yanısıra masa, sehpa, ayna çerçevesi gibi mobilyalarda rahatlıkla uygulanabilir. Temel olarak mozaik yapım aşamaları; desenin çizilmesi, tasarlanması, mozaik taşlarının döşenmesi ve yapıştırılmasıdır. Mozaik imalatı antik çağlardan beri hemen hemen aynı yöntemlerı kullanarak yapılmaktadır. Bu yöntemlerin başlıcaları direkt ve endirekt yöntemdir. Direkt yöntemde mozaik çalışması kullanılacağı yüzeyde yapılırken endirekt yöntemde ise geçici olarak bir yüzeye yapıştırılmakta ve kalıcı olarak döşeneceği yere sonradan taşınarak montai jı yapılmaktadır. Mozaiklerin bir atölyede imalatı, endirekt yöntem, günümüzde en çok kullanılan usuldür. Mozaikler, atölyelerde geçici olarak bir file üzerine yerleştirilir ve kalıcı olarak döşeneceği yere taşınarak montajı yapılır. Bu şekilde, çok küçük boyutlardaki taşlar ile en zor motifler bile işlenebilir. Önceleri sadece sanat olarak yapılan mozaikler bugün  inşaat sektörünün önemli bir parçası haline gelmiştir. Kültürel zenginliğimizin bir yansıması olan mozaikler, artık lüks olmaktan çıkmış ve hemen herkesin mekanlarında rahatlıkla kullanabileceği bir dekorasyon malzemesine dönüşmüştür. Siz de yaşam veya çalışma alanlarınıza fileli dizme mozaikler ile kişilik katmayı düşünüyorsanız, modellerimize göz atabilir ve bizimle iletişim kurabilirsiniz.https://www.galatakaromozaik.com/urunler/4-fileli-dizme-mozaik/1
Devamını Oku
BLOG
TERRAZZO HAKKINDA TERRAZZO HAKKINDA
16.01.2021

TERRAZZO HAKKINDA

Genellikle zemin ve duvar kaplaması olarak kullanılan terrazzo yerinde döküm veya prekast yöntemiyle elde edilen kompozit bir malzemedir. Terrazzonun içeriğinde çimento esaslı ve/veya polimer esaslı bir bağlayıcı ve mermer, granit, cam gibi sert malzemelerin kırıkları bulunur. Döküm işlemini takiben kürünü alan ve sertleşen terrazzo kaplamaların yüzeyi silinip cilalanarak pürüzsüz bir doku elde edilir. Her ne kadar İtalya kökenli olarak bilinse de terrazzo kaplamaların geçmişi Antik Mısır Uygarlıkları’na kadar dayanır. Dayanıklı, az bakım gerektiren ve ekonomik bir kaplama çeşidi olan terrazzo, aynı zamanda sınırsız renk ve desen seçenekleri ile de kolayca özelleştirebilir. Bu haliyle farklı mekan ve zevklere kolaylıkla hitap edebilecek bir ürün durumuna gelir.Geçmişten günümüze modası hiç geçmeyen bu nostaljik kaplama çözümü modern dokunuşlarla mimari projelerde sıkça yerini alıyor. Daha canlı renkler, iddialı motifler ve büyük agregalar ile bezenen terrazzo, artık mobilya ve dekoratif aksesuar üretiminde de fazlasıyla tercih ediliyor. Siz de mekanlarınızda bu kişiseltirilmiş şıklığı yaratmak isterseniz, terrazzo kaplama ve ürün alternatiflerimize göz atabilirsiniz: https://www.galatakaromozaik.com/urunler/12-terrazzo-yer-dosemeleri/1 https://www.galatakaromozaik.com/urunler/10-terrazzo-plakalar/1 https://www.galatakaromozaik.com/urunler/9-terrazzo-masalar/1
Devamını Oku